Gıda Lojistiği

Gıda Lojistiği

Gıda Lojistiği Nedir?
İnsanın yaşamını devam ettirmesini sağlayan ihtiyaçların başında beslenme gelmektedir. Gıda almak bu kadar önemliyken gıdaya ulaşmak da oldukça önemli bir hal almıştır. Eski çağlardan günümüze gelene kadar gıdaların serüveni değişerek ilerlemiştir. Günümüze yaklaştığımızda üretilen ürünlerin kara ve deniz yolu ticareti ile şehirlere ve ülkelere gönderimi gerçekleşmiştir. Şu anda ise bir insanın dünyanın herhangi bir yerinde yetişen meyveye bile ulaşabileceği bir dünyada yaşıyoruz. Bu “gıda lojistiği” adı verilen taşımacılık ile mümkün olmaktadır.

Gıda lojistiği diğer lojistik türlerine göre ekstra donanım ve hizmet gerektiren bir lojistik türüdür. Bu taşımacılık yöntemi ile şehirler arası, ülkeler arası ürünlerin gönderimini yapmak ve depolamak mümkündür. Ürünün türüne göre depolama ve muhafaza etme koşulları değişmektedir. Konserve ve kuru gıdalar için depolama ve muhafaza işlemi yapmak oldukça kolaydır. Fakat her gıda için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Süt, yoğurt, dondurulmuş ürünler, taze meyve ve sebze gibi gıdalar için gerekli olan lojistik çok daha farklıdır. Bu ürünler için “Soğuk Zincir Lojistiği”ne ihtiyaç duyulmaktadır.

Soğuk Zincir Lojistiği Nedir?

Soğuk zincir lojistiği ısıya duyarlı olan gıdaların depolanma ve taşınma işlemlerini gerçekleştiren lojistik türüdür. Bu yöntemin en önemli özelliği ısı kontrolünün oldukça dikkatli bir şekilde sağlanmasıdır. Raf ömrü kısa olan süt, yoğurt, hayvansal gıdalar, deniz ürünleri, sebze ve meyveler için soğuk bir muhafaza gerekmektedir. Aksi halde ürünler çok hızlı bir şekilde bozulacak veya çürüyecektir.

Bu yöntem esnasında teknolojik imkanlar sonuna kadar kullanılmakta ve ürünler takip edilmektedir. Isı dengesi sağlanır ve ürüne göre uygun koşullar oluşturulur. Ürünü hazırlamaktan depolamaya, sevkiyatını sağlamaktan raporlamaya kadar her detay planlanarak ilerletilir. Süreç yakından takip edilir ve ürünlerin zarar görmesi önlenebilir.

Soğuk Zincir Lojistiğinin Avantajları Nelerdir?
Bu avantajlar şu şekilde listelenebilir;
» Ürünler tazeliğini korur ve satın alınması için bir engel ile karşılaşılmaz.
» Isıya bağlı olarak ürün bozulmalarının önüne geçilir.
» Oluşabilecek bozulmalardan dolayı zarar önlenir ve maddi kayıplar yaşanmaz.
» Yurt içi ve yurt dışı taşımacılıklarda soğuk zincir kullanımı uygundur ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.
» Gıda denilince ilk olarak büyük hacimli gıdalar aklınıza gelebilir fakat hacmi küçük olan çilek, böğürtlen, kiraz gibi ürünlerde soğuk zincir sayesinde güvenle taşınmaktadır.
» Taşıma esnasında oluşabilecek tüm sorunlar minimuma indirilir.
» Isı dengesi ortam fark etmeksizin stabil bir şekilde sağlanır. Örneğin yaz iklimine sahip bir yere teslimat dahi yapsanız donanımlı bir araç içerisinde ürünler taze bir şekilde korunur.

Soğuk Zincir Lojistiği Nasıl Çalışır?
Soğuk zincir ile taşıma işlemi yapan firmalar uygulanacak prosedürlere ve muhafaza koşullarına hakimdir. Ürünler için en uygun ısı ve depolama şekli belirlenir. Teknolojik donanımlardan yararlanılarak entegre ve kontrollü şekilde taşıma gerçekleşir.

Taşıma sürecinde ürün kontrol edilir ve bilgi toplanır. Bu sayede ürünün güvenliği 7/24 takip edilir. Nakliye, taşıma, yükleme işlemleri yapılır.Müşteriye ulaşıncaya kadar ürünün güvenliği sağlanır. Tüm bu aşamalar esnasında ürünlerin hijyenik koşullarda muhafaza edilmesine özen gösterilir.

Gıdaların en taze şekilde evlerimize kadar ulaşması için soğuk zincir lojistiği oldukça önemlidir. Böylelikle hem gıda israfının önüne geçilmiş olunurken hemde büyük bir maddi zarardan kaçınılır.
Gıda Lojistiği