Havacılık ve Uzay Lojistiği

Havacılık ve Uzay Lojistiği

Lojistik, bir diğer anlamıyla nakliye, bir ürün veya hizmetin bir yerden ihtiyaç duyulan başka bir yerde temiminin sağlanmasıdır. Ticaretin önemli bir kolu olan lojistik son yıllarda oldukça büyüyerek ve gelişerek birçok şirkete hizmet verir hale gelmiştir. Lojistiğin tarihine indiğimizde aslında çok da yakın bir zaman olmadığını görürüz.

Çok eski tarihlere kadar lojistik varlığını sürdürmüştür. Yerleşik hayata geçen insan toplulukları önce tüketim fazlası ürün üreterek ticareti bulmuş, hemen ardından da ürünleri satmak için baş bölgelere gitmeyi keşfetmiştir. Deniz kenarına sahip ülkeler ise kara yolu ile değil deniz yolu ile ticaret yapar hale gelmiştir. İşte bu esnada ürünlerin bir yerden başka bir yere taşınma, depolama, paketleme gibi işlemler yaşanmıştır.

Günümüze yaklaştığımızda lojistik yalnızca karaya, denize değil çok daha farklı yerlere ulaşmıştır. Son yılların dikkat çeken lojistik türü "Havacılık ve Uzay Lojistiği"dir. Havacılık ve uzay lojistiği aslında uzaya, havacılığa dair ekipmanların taşınması, depolanması demektir. Bu lojistik türünde taşınabilecek ürün kategorisi oldukça geniştir.

Havacılık ve Uzay Lojistiğinin Hizmet Verildiği Kuruluşlar Nelerdir?
Bunlar şu şekilde listelenebilir;

» Uçak üreticileri, uçak motor üreticiler
» Hava yolları
» Orijinal parça üreticileri
» Bakım onarım operasyonlarını gerçekleştiren kurum ve kuruluşlar
» Uçak sanayisi ve savunma sanayisi
» Helikopter üreticileri havacılık ve uzak lojistiğinden hizmet alan kuruluşların başında gelmektedir.

Havacılık ve Uzay Lojistiğinin Verdiği Hizmetler Nelerdir?
Lojistiğin temel anlamı bir yerden bir yere taşımaktır. Havacılık ve uzak lojistiğinde de taşıma hizmeti verilir demek oldukça doğrudur. Bu lojistik türünde de uluslararası hava,deniz ve karayolu taşımacılığı ve yurtiçi taşımacılık hizmetleri verilmektedir. Ürünün taşınma sürecinde ihtiyaç duyulacak ek lojistik hizmetleri de içermektedir.

Havacılık ve uzay lojistiği oldukça kapsamlı ve son teknolojilerin kullanıldığı bir lojistik türüdür. Özellikle konu hava ve uzay gibi çok önemli konular olduğunda kullanılan ekipmanlar maddi ve manevi oldukça değerli bir hal alıyor. Bu sebeple taşıma esnasında güvenlik büyük önem taşıyor. Ürünlerin süreci 7/24 kontrol ediliyor ve raporlanıyor.

Havacılık ve uzay lojistiği bir yandan da üreticilerine gemi ve uçak kiralama hizmetleri sunmaktadır. Bunlara ek olarak unutulmamalıdır ki konu lojistik olduğunda pek çok yasal sorumluluk da beraberinde gelmektedir. Bu sebeple havacılık ve uzay lojistiğinde gümrük ve savunma sanayi ürünlerine yönelik tüm prosedürler yerine getirilmektedir.

Envanter yönetiminden, açık/kapalı stok ve depolama hizmetlerine kadar havacılık ve uzak lojistiğinin kapsayıcılığı bulunmaktadır. Konu uzay olunca taşınacak ürünler de oldukça kıymetli ve hassastır. Bu sebeple özel bir paketlemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Lojistik firması ürünlerin güvenliği için oldukça önemlidir. Yanlış paketleme ile ürünler hasar görebilir bu da istenmeyen durumların oluşmasına sebep olabilir.

Havacılık ve uzak lojistiğinin hizmetlerinden biri de tedarik, tamir ve sipariş yönetimi konularında uzman olmasıdır. Eksiksiz bir şekilde tedarik zinciri oluşturulurken gerekli temiz ve sipariş yönetimi de takip edilecektir.

Ürünleri yalnızca taşımak değil kaliteli ürünleri taşımak da önemlidir. Hava ve uzay lojistiği kalite kontrol konusunda oldukça hassastır. Ayrıştırma yapılarak standartlara uymayan ürünler kesinlikle elenir. Böylelikle ürün kalitesi korunmuş olur.

Ürün taşımacılığının tabiki de en önemli aşaması ürünlerin güvenle ulaşmasıdır. Bu güvenliğin mümkün olması da ürünlerin kontrol edilmesi, izlenmesi, raporlanması, uygun donanımlara sahip araçların kullanılmasından geçmektedir. Ürün sağlam, eksiksiz bir şekilde istenilen adrese ulaşmazsa lojistiğin hiçbir anlamı olmaz.

Havacılık Sektörünün Lojistik Gereksinimleri Nelerdir?

Havacılık sektörünün en önemli gereksinimi elbette teknolojik ekipmanlardır. Günümüzde teknolojinin bizlere tanıdığı sınırsız imkanlarından lojistik şirketleri de yararlanmaktadır. Havacılık sektörü de bunlardan biridir. Gönderilecek ürünün her aşaması kontrol edilir, süreç sürekli takip edilir ve güvenli bir şekilde adresine ulaştığından emin olunur. Tüm bunlar teknoloji sayesindedir.
Bir diğer gereksinim ise donanımın tam olmasıdır. Ürün nakliyesinden, aktarımına, paketlenmesinden etiketlenmesine kadar lojistik firmaları pek çok görev almaktadır. Hem bu görevleri hafifletmek hem de maliyeti azaltmak adına donanım yeterliliği çok önemlidir.
Havacılık ve Uzay Lojistiği