Moda Lojistiği

Moda Lojistiği

Moda Lojistiği Nedir?
Günümüzde taşımacılık yöntemi oldukça yaygındır ve gün geçtikçe kapasitesini artırarak ilerlemektedir. Kral Yolu’nda başlayan kara yolu taşımacılığı deniz taşımacılığına, deniz taşımacılığı da hava yolu taşımacılığına kapılarını aralamıştır. Ülkeler kendi coğrafyalarına en uygun taşıma yolunu kendileri seçmişler ve büyük kazanç sağlamışlardır.

Yalnızca bireysel kazançlar değil ülkelerin ticari anlamda gelişmesi içinde oldukça önemli hale gelmiştir. 20. yüzyılda ise taşımacılık "Lojistik" adı altında toplanmıştır.

Teknolojinin beraberinde getirdiği yeniliklerle birlikte lojistik için de büyük gelişmeler kazanmıştır. Donanımsal gelişmeler beraberinde ürünlerin her aşamasının izlenebilir olma imkanını tanımıştır ve pek çok güvenlik endişeleri ortadan kaldırmıştır.

Özellikle moda sektöründe gözle görülür farklar yaşanmaya başlamıştır. İnternetin evlere girmesi ile moda çok daha fazla önem kazandı ve vazgeçilmez hale geldi. Moda oldukça hızlı yön değiştirdi ve trend olan şeyler yok satar oldu. Bu kadar hızlı değişen bir sektörde moda lojistiği oldukça büyük bir önem kazandı.

Hazır Giyim Lojistiğinde Dağıtım ve Depolama Neden Önemli?
Hazır giyim lojistiği tekstil lojistiği ile iç içe yürütülmektedir. Günümüzde lojistik ağlarının en yoğun olan alanıdır. Birbirine benzeyen bu iki lojistiği ayıran nokta ise hazır giyim lojistiğinde hazır olan bir ürünün seri üretimden geçerek depolanması ve paketlenmesidir.
Bu ürünler hiçbir ekleme çıkarma olmadan doğrudan satış için uygundur. Tekstil lojistiğinde ise hammadde taşımacılığından yardımcı madde taşımacılığına kadar geniş bir yelpaze vardır.

Ülkemiz başta olmak üzere dünya üzerindeki pek çok bölgede hazır giyim dağıtımı ve depolanması oldukça önemlidir. Bunun en büyük nedeni mağazaların iş yükünün büyük oranda hafifletilmesidir. Lojistik firmaları sayesinde ürünler için harcanacak olan ekstra depolama, paketleme, taşıma, ayrıştırma ücretlerinden kurtulabilirsiniz.

Bir ürün lojistik firması ile anlaştığında son derece şeffaf bir şekilde ürün güvenliği sağlanmış olur. Ürünün lojistik firmasındaki süreci şu şekilde ilerlemektedir;
» Ürünler lojistik firma tarafından kabul edilir. Bunun ardından aktarma işlemi yapılır.
» Alınan ürünler uygun koşullar oluşturulmuş depolama ortamlarında muhafaza edilir. Bu depolar ısısı ayarlanmış ve güneş ışığı almayan ortamlardır.
» Firma ile anlaşılan yönetmeliğe uygun şekilde ütüleme, ambalajlama ve paketleme yapılır.
» Bir sonraki adımda etiketleme, alarm takılma işlemleri gerçekleşir.
» Belirlenen kategorilere göre ürünler ayrıştırılır.
» Ayrıştırılan ürünlerin kalite kontrolü yapılır. Kalitesiz ürünler mutlaka ayrıştırılır.
» Tüm ürünler belirlenen şekle göre depolanır. Askıda veya raflı depolama seçenekleri mevcuttur.
» Raporlama işlemleri gerçekleştirilir. Süreç kontrollü bir şekilde ilerler.

Siz de ürünlerinizin lojistiği konusunda destek almak istiyorsanız alanında uzman firmalarla anlaşmalısınız. Maddi manevi zararlardan korunmak için lojistiği göz ardı etmemelisiniz. Düşük maliyetlerle büyük başarılar elde edebilirsiniz.
Moda Lojistiği